Grand Prix w II Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Górnie! data utworzenia: 24-01-2018

Ewa Skrzypek – uczennica klasy II po ubiegłorocznym sukcesie w konkursie i wygranej kategorii klas I - III, w tym roku odniosła jeszcze większy sukces. Wszystko wyjaśniło się 6 stycznia 2018 r. podczas koncertu będącego podsumowaniem II Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w  kościele św. Jana z Dukli w Bęczkowie. Rywalizacja odbywała się w Gminnym Ośrodku Kultury w Górnie – kilka tygodni wcześniej, a licznych uczestników oceniało profesjonalne jury złożone z muzyków i fachowców z dziedziny śpiewu i szeroko pojętej kultury. Koncert będący finałem festiwalu odbył się  godzinie 16.00 w Święto Trzech Króli. Wypełniony po brzegi kościół stał się znów prawdziwą salą koncertową, gdzie mieli okazję zaprezentować się wszyscy laureaci przeglądu. Nasza radość nie miała granic kiedy okazało się, że to właśnie nasza uczennica Ewa Skrzypek uzyskała tytuł „najlepszego z najlepszych” czyli Grand Prix - nagrody ponad wszystkimi kategoriami wiekowymi. Ewa otrzymała piękny puchar i pamiątkowy dyplom. Uczennica przygotowywała się do konkursu pod okiem p. Katarzyny Kletowskiej. Serdecznie gratulujemy!

Smerfny poniedziałek. data utworzenia: 24-01-2018

15 stycznia 2018 r. Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Iwony Wojtachnio zorganizował w naszej szkole akcję z okazji Niebieskiego Poniedziałku, czyli dnia, który został uznany przez specjalistów z różnych dziedzin za najbardziej depresyjny dzień w roku. W naszej szkole z tej okazji nikt się nie załamywał, lecz wszyscy mieli doskonałe humory. Wszyscy uczniowie przebrali się za smerfy, a nauczyciele mieli niebieskie elementy w swoich strojach. Dodatkowo zorganizowano tradycyjnie konkurs na najlepiej przebranego smerfa oraz łamigłówki dla każdej z klas. Zabawa była jak zawsze smerfna!

Lekcja o prądzie. data utworzenia: 15-01-2018

W niezwykłej lekcji o prądzie uczestniczyło całe Grono  Pedagogiczne naszej szkoły w dniu 9 stycznia 2018r. Lekcję otwartą prowadziła Pani Ewa Sikora w klasie III.
Lekcja, rozpoczęta przez dzieci iskierką przyjaźni oraz zagadką o prądzie, wprowadziła wszystkich w tematykę zajęć. Uczniowie na wstępie poznali wiersz J. Tuwima "Pstryk", pracowali metodą "burzy mózgów", podając, z czym kojarzy im się słowo "prąd". Mieli okazję obejrzeć krótki film o tym, jak powstaje prąd, a następnie korzystając ze zdobytych informacji, oraz z wiedzy z lekcji poprzednich, znakomicie odpowiadali na pytania zadawane przez nauczyciela.
Lekcja obfitowała w wiele doświadczeń, które były bardzo ciekawe, np. pocieranie długopisu o włosy, następnie podnoszenie drobinek papieru, uruchamianie wiatraczka za pomocą energii światła płynącego z lampki, zabawa ruchowa przy muzyce, która doprowadziła do wniosku, iż zaczęło dzieciom brakować siły, energii. Uczniowie klasy III wykonywali ćwiczenia na tablicy interaktywnej, układając ilustracje przedmiotów, którymi posługiwał się człowiek do oświetlania zanim wynaleziono żarówkę. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania z prądu, utwierdzili się również w przekonaniu, iż warto korzystać z energii odnawialnej. Dzieci w grupach rozwiązywały zadania matematyczne związane ze zużyciem energii przez rodziny na przestrzeni ostatnich lat. Tu również wszyscy zebrani dowiedzieli się z obliczeń, iż pobór energii z roku na rok wzrasta. Pani Ewa zademonstrowała różne typy żarówek, omówiła jaki jest ich pobór mocy i dlaczego warto używać żarówek energooszczędnych. Dzieci otrzymały do domu, do przeczytania wraz z rodzicami, ulotki zawierające informacje, dlaczego warto oszczędzać energię.
Lekcja prowadzona przez panią Ewę Sikorę była bardzo przemyślana. Uczniowie pracowali różnymi metodami aktywizującymi, wykazując się dużą wiedzą oraz zaangażowaniem.
Pani Ewie oraz uczniom klasy III gratulujemy!

Projekt ,,Od grosika do złotówki’’ data utworzenia: 09-01-2018

Od grudnia 2017 roku uczniowie klasy drugiej realizują Projekt ,, Od grosika do złotówki’’.
Celem projektu jest: poszerzanie wiedzy w zakresie edukacji finansowej; nabywanie doświadczenia dotyczącego samodzielnego podejmowania decyzji związanej z gospodarowaniem własnymi oszczędnościami; poznawanie sposobów racjonalnego gospodarowania własnymi zasobami.
Projekt realizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Fundację Warszawski Instytut Bankowości oraz Union Investment TFI, a także wojewódzkie placówki doskonalenia nauczycieli. Na terenie województwa świętokrzyskiego partnerem Projektu jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Treści nauczania obejmują edukację polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą, społeczno-etyczną, muzyczno-ruchową oraz plastyczno-techniczną, dzięki temu nauczyciel może włączyć projekt w cykl kształcenia edukacji wczesnoszkolnej. Jego istotnym elementem jest współpraca z rodzicami w trakcie realizacji. W trakcie galaktycznej podróży nauczyciel będzie realizował założone zadania dydaktyczne. Wraz z uczniami odwiedzi następujące planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Zabawka, Parasol, Złotówka. Przygotuje Grosikową majówkę, posłucha Grosikowych wspomnień, przeanalizuje Grosikowe oszczędzanie i zorganizuje Grosikowe wędrówki.