Klasy I-III 18.06.2014, 21:15

Umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz prowadzenia elementarnych rozumowań matematycznych to jedna z kompetencji kluczowych którą uczniowie kształtują w zależności od poziomu edukacyjnego na jakim się znajdują.

W klasach I-III dzieci uczą się poprzez manipulację przedmiotami, dochodzeniem do własnych wniosków, a dopiero potem tworzą pojęcia dzięki procesowi  interioryzacji.

Przykładami  działań rozwijających myślenie matematyczne i  logiczne mogą być :

-poznanie monet, banknotów, następnie planowanie zakupów z liczeniem reszty poprzez zabawy w sklep,

-oglądanie termometrów, określanie temperatury dodatniej i ujemnej, obliczanie różnicy temperatur, tworzenie mapy pogody lub na podstawie gotowych map określanie pogody w danym rejonie Polski,

-ważenie przedmiotów (poznanie odważników, odważanie produktów z uwzględnieniem  kilogramów i dekagramów , a następnie rozwiązywanie zadań tekstowych w których należy obliczyć  brutto, netto lub  tarę oraz zadania dotyczące porównywania różnicowego i ilorazowego ważonych przedmiotów,

-obliczanie długości łamanych (otwartych i zamkniętych )poprzez zabawy ze sznurkiem- tworzenie różnych łamanych,  liczenie ich obwodu krokami, mierzenie miarką centymetrową obwodu głowy, doniczki, a następnie rysowanie na kartce linijką, mierzenie ich długości w centymetrach.

W przypadku obliczania obwodu figur geometrycznych odnoszenie się do własności figur i wykorzystanie ich do tworzenia wzorów według których mogą liczyć obwody. W zadaniach z treścią planują  czy wystarczy np. tasiemki do obszycia serwetki, bądź siatki do zbudowania wybiegu dla psa mając do dyspozycji odpowiednią ilość siatki.

Każde dziecko pracuje w indywidualnym tempie. Jedno potrzebuje mniej czasu, inne więcej, jedno więcej doświadczeń inne mniej. W swojej pracy stosuję również różne zagadki logiczne, łamigłówki, rebusy, krzyżówki. Wszystko to wpływa na  rozwój myślenia logicznego i matematycznego.