Godzina Kodowania. 12.12.2015, 19:08

Od 7 do 13 grudnia  każda szkoła w Polsce mogła przyłączyć się do Godziny Kodowania – globalnej inicjatywy odbywającej się w ramach Tygodnia Informatyki. Nasza szkoła również uczestniczyła w tym wielkim światowym wydarzeniu.

Godzina Kodowania jest międzynarodową akcją skierowaną do dzieci i dorosłych, która  zachęca do kodowania przez co najmniej 60 minut w tygodniu od 7 do 13 grudnia br.

W tej edycji akcji uczestnicy Godziny Kodowania - nasi uczniowie z klas IV -VI przeszli, pod kierunkiem pani Joanny Białek (nauczycielki matematyki
i informatyki) internetowy kurs z podstaw JavaScript. Skrypty można układać za pomocą intuicyjnych bloczków lub wpisywać poszczególne komendy z klawiatury. W ostatnim etapie, korzystając ze zdobytych umiejętności użytkownicy mogą stworzyć swoją własną grę. Do nauki programowania służą  różnorodne samouczki, działające na każdej nowoczesnej przeglądarce internetowej. Każdy z uczniów mógł otrzymać certyfikat potwierdzający udział w akcji.

Badania pokazują, że dzieci zaczynają rozumieć koncepcje programistyczne zanim jeszcze nauczą się czytać i pisać. Celem Hour of Code jest wyjaśnienie kodu i pokazanie, że informatyka to nie jest wielka filozofia. Każdy może nauczyć się podstaw – powiedział Hadi Partovi, założyciel i CEO Code.org, organizator tej inicjatywy.

Nikt w godzinę nie nauczy się programować, ale w ciągu jednej godziny można przekonać się, że to nie jest trudne, że może dawać satysfakcję, że to fajna zabawa, że przestrzeń kodowania jest nieograniczona. Udział w Godzinie Kodowania może być wspaniałym wstępem w inny świat cyfrowy. Nie w świat użytkownika czy konsumenta, lecz w świat wizjonera i kreatora – dodaje Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce.

Relacje z Godziny Kodowania można znaleźć na stronie http://padlet.com/kontakt/mk. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w inicjatywie - jest ona częścią działań podejmowanych w ramach realizowanego w naszej szkole programu Mistrzowie Kodowania.