Szukaj:

Godzina Kodowania. data utworzenia: 12-12-2015

Od 7 do 13 grudnia  każda szkoła w Polsce mogła przyłączyć się do Godziny Kodowania – globalnej inicjatywy odbywającej się w ramach Tygodnia Informatyki. Nasza szkoła również uczestniczyła w tym wielkim światowym wydarzeniu.

Godzina Kodowania jest międzynarodową akcją skierowaną do dzieci i dorosłych, która  zachęca do kodowania przez co najmniej 60 minut w tygodniu od 7 do 13 grudnia br.  

W tej edycji akcji uczestnicy Godziny Kodowania - nasi uczniowie z klas IV -VI przeszli, pod kierunkiem pani Joanny Białek (nauczycielki matematyki
i informatyki) internetowy kurs z podstaw JavaScript. Skrypty można układać za pomocą intuicyjnych bloczków lub wpisywać poszczególne komendy z klawiatury. W ostatnim etapie, korzystając ze zdobytych umiejętności użytkownicy mogą stworzyć swoją własną grę. Do nauki programowania służą  różnorodne samouczki, działające na każdej nowoczesnej przeglądarce internetowej. Każdy z uczniów mógł otrzymać certyfikat potwierdzający udział w akcji.

Badania pokazują, że dzieci zaczynają rozumieć koncepcje programistyczne zanim jeszcze nauczą się czytać i pisać. Celem Hour of Code jest wyjaśnienie kodu i pokazanie, że informatyka to nie jest wielka filozofia. Każdy może nauczyć się podstaw – powiedział Hadi Partovi, założyciel i CEO Code.org, organizator tej inicjatywy.

Nikt w godzinę nie nauczy się programować, ale w ciągu jednej godziny można przekonać się, że to nie jest trudne, że może dawać satysfakcję, że to fajna zabawa, że przestrzeń kodowania jest nieograniczona. Udział w Godzinie Kodowania może być wspaniałym wstępem w inny świat cyfrowy. Nie w świat użytkownika czy konsumenta, lecz w świat wizjonera i kreatora – dodaje Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce.

Relacje z Godziny Kodowania można znaleźć na stronie http://padlet.com/kontakt/mk. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w inicjatywie - jest ona częścią działań podejmowanych w ramach realizowanego w naszej szkole programu Mistrzowie Kodowania.

więcej

Mistrzowie kodowania. data utworzenia: 25-11-2015

 Nasza szkoła przystąpiła do projektu  pod nazwą Mistrzowie Kodowania. Rekrutacja do projektu rozpoczęła się już w czerwcu 2015 roku. Nasza placówka zakwalifikowała się do III edycji wyżej wspomnianego projektu. W październiku ruszyły szkolenia dla nauczycieli, także i z naszej szkoły. Mistrzowie kodowania  to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania  w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całej Polski. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch. Nauczyciele biorący udział w programie zostali przeszkoleni przez ekspertów, by prowadzić zajęcia programowania w swoich szkołach. Udział w programie jest bezpłatny.

W szkoleniu nauczycieli z naszej szkoły brały udział : Pani Dyrektor Lidia Rafalska oraz Pani Joanna Białek - nauczycielka matematyki i zajęć komputerowych. Uczniowie klas IV - VI już zapoznali się ze Scratch'em podczas zajęć dodatkowych z Panią Joanną Białek, a od grudnia będą realizować cykl 8 modułów i tworzyć własne gry komputerowe.

Lista korzyści, jakie daje nauka programowania jest długa. Pozwala to lepiej zrozumieć i wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne. Sprawia przez to, że uczeń nie jest biernym odbiorcą szeroko rozumianej technologii informacyjno-komunikacyjnej, ale potrafi ze zrozumieniem realizować z jej użyciem własne projekty i wykorzystywać dla własnych potrzeb. W nowoczesnym społeczeństwie brak podstawowego zrozumienia zasad działania komputerów jest odpowiednikiem analfabetyzmu i utrudnia odnalezienie się w dzisiejszych realiach. Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także w dalszej perspektywie może ułatwić im znalezienie dobrej pracy, w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką dziedzinach. Należy też dodać, że tworzenie oprogramowania jest jednym z filarów innowacyjnej gospodarki, przez co niesie korzyści nie tylko dla jednostek, ale całego społeczeństwa.

Zachęcamy Dzieci i Rodziców do wspólnego kodowania i programowania w języku Scratch on-line na stronie: https://scratch.mit.edu.

Zachęcamy również Rodziców do zajrzenia na stronę: http://mistrzowiekodowania.pl/dla-rodzicow, gdzie będą mogli zdobyć więcej informacji na temat projektu.

Projekt realizowany jest przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym  Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP.

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką 5 Powodów, by uczyć dzieci programowania na stronie: http://mistrzowiekodowania.pl/wp-content/uploads/2013/12/5-Powod%C3%B3w-by-uczy%C4%87-dzieci-programowania.pdf

Filmowe zaproszenie na spektakl „Romeo i Julia". data utworzenia: 19-06-2015

W tym roku szkolnym nasza szkoła brała udział w projekcie pilotażowym „Szkolne Inkubatory Dwujęzyczności”, który realizowaliśmy pod kierunkiem i we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Dzieci z klasy V i VI brały udział w lekcjach muzyki, historii oraz plastyki, które były prowadzone w języku angielskim lub częściowo w języku angielskim, a częściowo – polskim. Efektem naszych działań jest nagranie Zaproszenia na spektakl „Romeo i Julia". Uczniowie uczyli się śpiewu i recytacji w języku angielskim, doskonalili poprawną wymowę i płynność wypowiedzi, poznali postać Williama Shakespeare’a oraz pogłębiali swoją wiedzę na temat przełomu epok: renesansu i baroku m.in. wykonanie tańca z epoki w strojach historycznych.

KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA. data utworzenia: 01-12-2014

We wrześniu klasa I dołączyła do Klubu Bezpiecznego Puchatka. Dzieci uczyły się jak być bezpiecznym w drodze do szkoły, na rowerze, w szkole oraz w domu. Każde dziecko otrzymało książeczkę z grami i zabawami, które pomogły utrwalić wiedzę o zasadach ruchu drogowego, o tym jak uniknąć zagrożeń i jak bezpiecznie spędzić czas w domu, w szkole i w czasie zabawy.

Poprzez różne formy pracy i zabawowe metody uczniowie uczyli się podstawowych zasad bezpieczeństwa, znajomości znaków drogowych, numerów alarmowych i zakresu działań służb ratunkowych. Oglądali filmy z Kubusiem Puchatkiem, który uczył zasad bezpieczeństwa. W listopadzie dzieci przystąpiły do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, który wypadł bardzo dobrze. Po udziale w teście pierwszoklasiści zdobyli Certyfikat Klubu Bezpiecznego Puchatka.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Skorzeszycach

Skorzeszyce, 26-008 Górno

tel/fax: 41 30 23 008

email: spskorzeszyce@o2.pl

© 2011 - 2018 SP Skorzeszyce, Wszystkie prawa zastrzeżone